
Terapeuta środowiskowy
Celem ogólnym kształcenia jest uzyskanie kwalifikacji terapeuty środowiskowego a także uzyskanie kompetencji i doświadczenia w zakresie psychiatrycznej opieki środowiskowej, niezbędnych do uczestnictwa w leczeniu pacjenta
Studia podyplomowe
* dla osób mających przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej – 3 semestry
* dla osób nie mających przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej – 4 semestry
Studia podyplomowe „Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną” odpowiadają aktualnym tendencjom kształcenia specjalnego, realizowanego w różnych formach. Przedszkola, szkoły (wszystkich typów) i placówki (specjalne, integracyjne, ogólnodostępne) zobligowane są do zapewnienia uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, odpowiednich warunków edukacyjnych dostosowanych do ich możliwości psychofizycznych, uwzględniających potencjał rozwojowy, jak również ograniczenia w różnych obszarach funkcjonowania.
Studia trwają trzy lub cztery semestry i mają charakter kwalifikacyjny, nadając uprawnienia do pracy w placówkach specjalnych i integracyjnych. Poza nauczaniem absolwent będzie posiadał kwalifikacje rewalidacyjne uprawniające do pracy w placówkach opiekuńczo-rewalidacyjnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, takich jak warsztaty pracy chronionej (aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością), warsztaty terapii zajęciowej, domy pomocy społecznej, placówki dziennego pobytu i inne ośrodki rewalidacyjne. Zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy oraz doświadczeni praktycy.
Studia podyplomowe spełniają wymagania Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25.07.2019 roku w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Podstawowym celem studiów podyplomowych jest wykreowanie kompetentnego nauczyciela, posiadającego odpowiednie kwalifikacje do pracy z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie.
Zdobycie wiedzy i umiejętności z psychologii, pedagogiki, dydaktyki, metodyki nauczania poszczególnych przedmiotów oraz komunikacji interpersonalnej pozwoli na skuteczną realizację procesu kształcenia i wychowania.
Kształcenie na studiach obejmuje przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela w przedszkolach i szkołach podstawowych oraz do pracy we wszystkich typach szkół i rodzajach placówek.
Studia z zakresu „Edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną” to połączenie teorii z praktyką. Zajęcia prowadzą zarówno teoretycy, jak i osoby pracujące w instytucjach zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Słuchacze mają okazję nie tylko poznać teoretyczne aspekty warunkujące efektywność pracy z dziećmi i młodzieżą, ale także rozwinąć swoje kompetencje konieczne w pracy nauczyciela w oddziale specjalnym, integracyjnym i ogólnodostępnym.
Słuchacz zdobędzie umiejętność:
Znaczna część zajęć realizowana jest w formie warsztatów i ćwiczeń przygotowujących do praktyki pedagoga specjalnego, np.:
Słuchacz zdobędzie praktyczne umiejętności pracy z dziećmi poniżej normy intelektualnej, ponadto posiądzie umiejętność dostosowania metod i form pracy do potrzeb uczniów, umiejętność konstruowania indywidualnych programów edukacyjnych oraz umiejętność pracy z uczniami ze sprzężonymi niepełnosprawnościami.
Absolwent studiów podyplomowych z zakresu „Edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną” posiada niezbędną wiedzę i umiejętności do realizacji procesu edukacyjnego i rehabilitacyjnego dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Potrafi wykorzystać interdyscyplinarną wiedzę w zakresie wielopłaszczyznowego usprawniania dzieci i młodzieży, dobierać metody, formy i środki oddziaływań rewalidacyjnych. Ponadto dostrzega problemy dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie i ich rodzin. Wykazuje umiejętność uczenia się i doskonalenia własnego warsztatu pracy.
Warunkiem ukończenia studiów jest udział w zajęciach oraz uzyskanie pozytywnej oceny z:
Zajęcia prowadzone są przez doskonałych wysoko wykwalifikowanych pracowników naukowych i dydaktycznych Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Trenerami są także profesjonalni wykładowcy posiadający doświadczenie pedagogiczne. Zajęcia prowadzą doświadczeni praktycy, terapeuci, psychologowie, pedagodzy specjalni – specjaliści w zakresie edukacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych intelektualnie.
*Uprzejmie informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów grupa może nie zostać uruchomiona.
*Oferowane zniżki (zniżka dla absolwentów, zniżka za jednorazową płatność i ewentualne dodatkowe zniżki) nie kumulują się.
Konto bankowe, na które można dokonywać wpłaty wpisowego:
Lubelska Akademia WSEI
Centrum Kształcenia Podyplomowego
ul. Projektowa 4, 20-209 Lublin
73 1140 1094 0000 2027 6900 1081
W tytule przelewu prosimy wpisać imię, nazwisko i kierunek studiów
Osoby zainteresowane otrzymaniem faktury proszone są o kontakt z Kwesturą Uczelni pokój 110 (I Piętro), tel. 81 749 32 08
Połączenie zajęć synchronicznych z zajęciami w bezpośrednim kontakcie w siedzibie Uczelni 50/50. Wybrane zajęcia będą realizowane na platformie online z elementami czatu lub wideokonferencji, z dostępem do materiałów i ćwiczeń.
Celem ogólnym kształcenia jest uzyskanie kwalifikacji terapeuty środowiskowego a także uzyskanie kompetencji i doświadczenia w zakresie psychiatrycznej opieki środowiskowej, niezbędnych do uczestnictwa w leczeniu pacjenta
Analiza lokalnego i ogólnopolskiego rynku pracy, monitoring zmian w oświacie oraz analiza trendów w tym zakresie wskazuje na duże zapotrzebowanie na nauczycieli psychologów wspierających nauczycieli
Podstawowym celem studiów jest zapoznanie słuchaczy z najważniejszymi nowymi tendencjami we współczesnej interwencji i wspomaganiu rozwoju dziecka – z poszerzonym blokiem teoretyczno-praktycznym dotyczącym wspomagania rozwoju